Düğün konvoyuna pusu kuruldu, 29 kişi kaçırıldı

Nijerya’nın Zamfara eyaletinde silahlı saldırganlar tarafından düğün konvoyuna pusu kurulduğu ve 29 kişinin kaçırıldığı belirtildi.

Nijerya’nın kuzeybatısındaki Zamfara eyaletinde düğünden dönen konvoya silahlı saldırganlar tarafından pusu kuruldu. Polis yaptığı açıklamada, saldırganların konvoydaki en az 29 kişiyi rehin aldığı tabir etti.

Saldırıdan kurtulan bir görgü şahidi lokal basına yaptığı açıklamada, saldırganların yolda barikatlar kurarak araçları pusuya düşürdüğünü, konvoy durduktan sonra ateş açmaya başladıklarını söyledi. Görgü şahidi, çok sayıda yolcunun araçlarını terk ederek yaralı bir formda olay yerinden kaçmayı başardığını belirtti. Polis, kaçırılanlar için arama başlatıldığını açıkladı.

Nijerya’da hükümet yetkilileri, silahlı çeteler tarafından gerçekleştirilen akınlar ve fidye olaylarına karşı kâfi tedbir alınmadığı gerekçesiyle halk tarafından tenkitlerin gayesi olmuştu. Nijerya Devlet Lideri Muhammadu Buhari dün yaptığı açıklamada, ülke genelinde farklı silahlı kümeler tarafından gerçekleştirilen akınların arttığını tabir ederek, hükümetinin sorunu çözmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Nijerya’da 2022 yılının birinci üç ayında gerçekleştirilen ataklarda en az 3 bin 500 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi ise rehin alındı.

Yorum yapın