FETÖ’den yargılanan eski öğretmene 4 yıl 2 ay mahpus cezası

Kastamonu’da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğu argümanıyla yargılanan eski öğretmen, 4 yıl 2 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde öğretmenlik misyonundan ihraç edilen H.B. hakkında açılan dava, Kastamonu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam etti. Tutuksuz yargılanan H.B., duruşmaya SEGBİS sistemiyle katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, H.S.’nin ‘terör örgütüne üye olma’, ‘sohbet yoluyla suça teşvik etme’ hatalarından cezalandırılmasını talep ederek, mütalaasını mahkemeye sundu.
Mütalaa hakkında savunma yapan sanık H.B., “Savunmaya ekleyeceğim bir konu yoktur. Sözümü de vermiştim. Örgüt ile ilgili irtibatta bulunduğum şahısları teşhis ettim. FETÖ uygulamasına üye değilim. Kendi halimde yaşayan bir beşerim, öğretmenim, insan düzgünlüğü için çalışan bir bireyim” dedi.

Sanık avukatı ise, “Sadece çalışmak için örgütün konutunda bulunmuştur. Şayet gayesi terör örgütüne dayanak vermek olsaydı, SGK kaydı yaptırmazdı orada çalıştığına dair. Duruşmada bildiği her şeyi anlatmıştır. Müvekkilimin beraatına karar erilmesini talep ediyorum. Terör örgütüne üye olarak kıymetlendirilmesi hukuka aykırıdır” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan sanık H.B.’nin 4 yıl 2 ay mahpus cezasına çaptırılmasına karar verdi.

Yorum yapın