Finlandiya’da sokağa çıkan öğrenciler, NATO karşıtı gösteri yaptı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından İsveç ve Finlandiya‘nın NATO’ya üye olmak için girişimlerini hızlandırarak başvuruda bulunmaları gündemde yerini koruyor. Türkiye, iki ülkenin NATO’ya girmesini teröre verdikleri destek nedeniyle olumsuz yaklaşıyor. İsveç ve Finlandiya‘nın Türkiye’nin olumsuz tutumunu değiştirmek için ikna çabalarına devam ediyor.

BAŞKENT SOKAKLARINDA NATO KARŞITI GÖSTERİ

Bir yandan Finlandiya‘nın NATO’ya girmek için çabaları devam ederken, başkent Helsinki’de bir gösteri düzenlendi. NATO’ya girmek istemeyen bir grup gösterici, “NATO’ya hayır, barışa evet”, “ABD ellerini Finlandiya‘dan çek” sloganlarıyla protestoda bulundular.

ASKERİ GEÇİT TÖRENİ DE DÜZENLENDİ

Aynı gün Finlandiya‘daki Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla başkent Helsinki’de geçit töreni düzenlendi. Ağır silahların da yer aldığı geçit töreninde savaş uçakları ve helikopterler de alçaktan uçuş yaptı. Finlandiya polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteriye Fin halkının ilgisi büyüktü. Finlandiya Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri de, Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla limana demir attı.

AA / Yakup Yılmaz – Güncel

Yorum yapın