İngiltere Rusya’nın nisandan bu yana birinci sefer Kiev’i vurmasının akabinde Ukrayna’ya uzun menzilli roket sistemleri gönderecek

İngiltere’nin, çabasında Ukrayna’nın yanında olduğunu ve “kahraman birliklere ülkelerini haksız işgallere karşı savunmak için muhtaçlık duydukları değerli silahları sağlamada liderlik yaptığını” kaydeden Wallace, “Rusya’nın taktikleri değiştikçe Ukrayna’ya dayanağımız de değişmeli.” dedi.

Wallace, çoklu fırlatma roket sistemlerinin, “Rus güçlerinin kentleri dümdüz etmek için ayrım gözetmeksizin kullandığı uzun menzilli topların acımasız bir formda kullanımına karşı Ukrayna’nın kendisini daha yeterli müdafaasını sağlayacağını” belirtti.

Putin Ukrayna’da yeni maksatları vuracağını belirtti

Daha evvel ABD de emsal sistemleri göndereceğini açıklamış, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’da yeni gayeleri vuracaklarını açıklamıştı. Bu açıklamadan kısa bir müddet sonra Rusya, 5 Haziran’da Ukrayna’nın başşehri Kiev’i nisandan beri birinci kere vurmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı 24 Şubat’ta başlamış ve güçlü direnişin akabinde Kiev etrafından çekilen Rus güçleri Donbas bölgesine odaklanmıştı.

Yorum yapın