İngiltere Ukrayna’ya uzun menzilli roket sistemleri gönderecek

İngiltere, Rusya’nın nisandan bu yana birinci defa Kiev’i vurmasının akabinde Ukrayna’ya uzun menzilli roket sistemleri gönderecek.

Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin, Ukrayna’nın elindekilerden daha fazla menzili olan hassas güdümlü roket ve onları atacak M270 Çoklu Fırlatma Roket Sistemleri göndereceklerini belirtti.
M270 Çoklu Fırlatma Roket Sistemleri’nden bir görünüm.

“UKRAYNA’YA DAYANAĞIMIZ DEĞİŞMELİ”

İngiltere’nin, gayretinde Ukrayna’nın yanında olduğunu ve “kahraman birliklere ülkelerini haksız işgallere karşı savunmak için muhtaçlık duydukları değerli silahları sağlamada liderlik yaptığını” kaydeden Wallace, “Rusya’nın taktikleri değiştikçe Ukrayna’ya dayanağımız de değişmeli” dedi.

Wallace, çoklu fırlatma roket sistemlerinin, “Rus güçlerinin kentleri dümdüz etmek için ayrım gözetmeksizin kullandığı uzun menzilli topların acımasız bir formda kullanımına karşı Ukrayna’nın kendisini daha düzgün müdafaasını sağlayacağını” belirtti.

Daha evvel ABD de misal sistemleri göndereceğini açıklamış, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’da yeni gayeleri vuracaklarını açıklamıştı. Bu açıklamadan kısa bir mühlet sonra Rusya, 5 Haziran’da Ukrayna’nın başşehri Kiev’i nisandan beri birinci sefer vurmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı 24 Şubat’ta başlamış ve güçlü direnişin akabinde Kiev etrafından çekilen Rus güçleri Donbas bölgesine odaklanmıştı.

Yorum yapın