İzmir’de, otizmli çocuğun yatağa bağlanmasına inceleme

İzmir’de ikamet eden Uğur-Elif Özkan çiftinin otizmli ve yüzde 90 engelli çocuğu Emirhan, 11 Mayıs günü geçirdiği rahatsızlık nedeniyle götürüldüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde hareketli diye el, ayak ve karın bölgesinden yatağa bağlandı.

Yaklaşık 10 saat boyunca yatağa bağlı kalan Emirhan’ın bedeninde, yaralar meydana geldi.

DHA’nın haberine nazaran; 20 Mayıs’ta baba Özkan duruma yönleik Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne (CİMER) şikayetini iletti.

“Ellerini eskisi üzere kullanamıyor”

Yerinde durmadığı için en az 2-3 adet sakinleştirici ilaç verilen Emirhan için iğnelerle de sakinleşmemesi üzerine saat 20.00 sıralarında ‘tespit’ ismi verilen bağlama usulü kullanıldığını anlatan Uğur Özkan, oğlunun o günden beri ellerini eskisi üzere kullanamadığını söyledi.

“Psikiyatri ve nöroloji servislerinde gerekli denetimler yapıldı”

Özkan, dün hastaneden çağırıldıklarını belirtip, “Psikiyatri ve nöroloji servislerinde Emirhan için gerekli denetimler yapıldı. Önümüzdeki günlerde ellerindeki güç kaybıyla ilgili bir test yapılacak.” dedi.

İnceleme başlatıldı

DHA’nın haberinin akabinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği tarafından mevzuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Üniversitenin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Tıp Fakültesi Hastanemizde yaşanan ve medyaya yansıyan mevzuyla ilgili idari inceleme acilen başlatılmış olup husus hassasiyetle takip edilmektedir.” denildi.

Yorum yapın