Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: Van daha büyük bir zelzeleyle sınanabilir

Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son dört günde meydana gelen sarsıntıların Van üçgeninin iki ana kırık ortasında epey gerildiğini gösterdiğini belirtti. Ercan “Gerilim boşalma gelişmeleri göstermektedir ki, tıpkı 2011 yılında olduğu üzere buradaki üçgen ortamdaki yerleşimler daha büyük bir zelzeleyle sınanabilir” dedi.

Dün akşam saatlerinde Van Muradiye Kuşçu’da meydana gelen 5.3’lük zelzelesi pahalandıran Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2011 yılında M7,2’lik Van-Erciş zelzelesinden sonra Van-Erciş ortasında oluşan M5, ile M5’den küçük sarsıntılar, depremciklerin bitmek bilmediğini hatırlatarak şunları söyledi:

– Bu gösteriyor ki Van’dan biriken gerginliği olan iki yıkıcı zelzele boşaltmaya yetmedi. Ya da Van-İran bölgesinde gerilme artışı yeni zelzeleleri oluşturacak kadar artış gösteriyor. Bunun sonucunda dün akşam, 12 Haziran 2022, 21.35’de kuzeydeki K60B gidişli Erciş ile Dorutay kırıkları ile güneydeki doğu-batı gidişli Van kırığı ile K60B gidişli Saray kırıkları ortasındaki üçgen alan içinde, 5 km odak derinliğinde, M5,3 büyüklüğünde bir zelzele oluştu.

İKİ ANA KIRIK ORTASI EPEY GERİLDİ

Aynı üçgen alan içinde meydana gelen 6 Aralık 2021’de M5,0, 7 Haziran 2022’de M4,2, 10 Haziran 2022’de M4,5 sarsıntılarını hatırlatan Ercan şu ikazlarda bulundu;

– Tüm bunlar Van üçgeninin iki ana kırık ortasında epey gerildiğini göstermektedir. Her ne kadar MTA bu üçken içinde canlı kırık göstermese de, olasılıkla Saray Kırığı gömülü olarak bu üçgen altından geçmektedir. Bu durum, detaylı jeofizik çalışma ölçümleri ile belirlenmelidir.

– Tansiyon boşalma gelişmeleri göstermektedir ki, tıpkı 2011 yılında olduğu üzere buradaki üçgen ortamdaki yerleşimler daha büyük bir zelzeleyle sınanabilir. Kaldı ki, 1976’da Van Muradiye’de Erciş kırığı üzerinde olan yıkıcı zelzele unutulmamalıdır. Artçı zelzelelerin bilhassa Van-Halkalı ile Bağdaşan’da ağırlaşması göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum yapın