Türkiye, Ulusal Deniz Topu için 3 ülke ile imzaya hazırlanıyor

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) AŞ, EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan stant alanında, hafif ve ağır silah sistemlerine yönelik eser ve çalışmalarının örneklerini sergiledi.

MKE AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, AA muhabirine, şirket olarak teknoloji ve deneyimin buluşma noktasında yer aldıklarını, tatbikatta 484 ana eserden 62’sini sergilediklerini söyledi.

Tatbikat kapsamında 37 dost ve müttefik ülkenin temsilcilerini, bakanlarını, askeri ataşeleri ağırlıyor olmaktan memnunluk ve gurur duyduklarını lisana getiren Akdere, “Bu manada kendimizi, yaptığımız geniş geliştirme çalışmalarını söz edebileceğimiz ve gösterebileceğimiz, en kıymetlisi kullanıcılarımızla deneyim transferini, muhtaçlıklarını daha düzgün belirlenmesini sağlayabileceğimiz bu ortamda bulunmak bizim için çok gurur verici.” dedi.

Akdere, son vakitlerde yaptıkları atakla “yapılmayanı yapma” gayesiyle çıktıkları yolda birçok yeni eseri de envantere kazandırabilmek için çalışmalarını süratle devam ettirdiklerini belirtti.

MÜHİMMAT TESTLERİ DE BAŞARILI

Şirketin yürüttüğü Ulusal Deniz Topu Projesi’ne ait bilgi veren Akdere, şöyle konuştu:

“Yürüttüğümüz projelerin en değerlilerinden biri, merakla beklenen ve kara test çalışmalarını neticelendirdiğimiz Ulusal Deniz Topu’nun liman, seyir ve denetim atışlarını gerçekleştireceğiz. Deniz Topu Projesi ile çok büyük bir muvaffakiyete imza atmış, büyük bir açığı kapatmış olacağız. Envanterdeki en kıymetli gereksinimlerden bir adedini büsbütün yerli ve ulusal olarak kıymetli çalışma arkadaşlarımız ve tahlil ortaklarımızla birlikte hayata geçiriyor olmanın büyük gururu içerisindeyiz. Silah sistemini bitirdik lakin en değerli gereksinimlerden bir tanesi de 76 milimetre mühimmatı. Bunun da testlerinin muvaffakiyetle geçtiğini sizlerle paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz. 76 milimetre mühimmatı da yerli ve ulusal olarak önümüzdeki süreçte kıymetli kuvvetimizin hizmetine sunuyor olacağız.

Milli Deniz Topu’nu gemi üzerinde en kısa vakitte göreceğiz, kara atışlarını tamamladık. 60 saniye içinde 80 atış yapabildiğimizi, hiçbir külfetin olmadığını gördük. Gerekli prosedürlerin hepsi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde gemiye çıkıyoruz ve kalan iki test sürecini tamamlayarak envantere katmış olacağız.”

Önceliklerinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin muhtaçlığını karşılamak olduğunu vurgulayan Yasin Akdere, “Ama eş vakitli olarak dost ve müttefik ülkelerden 3 adediyle de Deniz Topu Projesi ile ilgili mukavele imzalama basamağına geldik.” sözünü kullandı.

KAYNAK: AA

Yorum yapın