Oto galericiler: Sıfır araçlara haftalık artırım geliyor

Koronavirüs salgını sonrası yaşanan çip krizi tüm dünyada birçok dalda olumsuz sonuçlara neden oldu.

Özellikle otomotiv dalına ağır darbe vuran çip tedarik problemi, sıfır araçların üretimini aksattı.

Pandeminin toparlandığı yeni devirde de çip tedarik ezası çözülemedi.

Artan talep cepleri yakıyor

Öte yandan bu duruma bağlı olarak sıfır araç üretiminin talebi karşılamamasından ötürü ikinci el arabalara ilgi arttı. İkinci el araçlara artan talep fiyatların cep yakmasına neden oldu.

Konuya ait açıklamalarda bulunan oto galericiler, sıfır araçları bayide bulamadıklarını söyleyerek, sıfır araç liste fiyatlarına haftalık olarak artış geldiğini belirtti.

En düşük sıfır araç 310 bin lira

Oto galerici Yılmaz Kebapçı, ikinci el araç piyasasının hareketlilik kazandığını söyleyerek, “Sıfır araçlara bağlı olarak ikinci el araç fiyatları yükseliyor. Sıfır araçlara artık haftalık artırım geliyor. Sıfır araçlarda tedarik kasveti da yaşanınca ikinci ele talep hayli arttı. İkinci el araç fiyatları da daima tırmanış içerisinde” dedi.

“Şu anda gereksinimi olan da olmayan da araç alıyor”

Vatandaşların artık arabaları bir yatırım aracı olarak gördüğünü belirten Kebapçı, “Şu anda gereksinimi olan da olmayan da araç alıyor. Araba satıcıları dışında kayıt dışı araç alım satımı yapan çok kişi var. Biz yetki evrakıyla bu işi yapıyoruz. Piyasa kayıt dışı al sat yapanlar yüzünden yükseliyor” tabirlerini kullandı.

“İkinci el araba piyasası kayıt dışı alım satım yapanlar yüzünden artıyor”

İHA’ya nazaran sıfır araç bayilerinin oto galericilere şu anda araç satmadıklarını lisana getiren Kebapçı, “Ancak bu işi kayıt dışı yapanlar bayilere gidip aracı binmek için alacağını söyleyerek satın alıyor. Daha sonra internet siteleri üzerinden aldığı sıfır aracı satıyor. İkinci el araba piyasası kayıt dışı alım satım yapanlar yüzünden yükseliyor. Devlet bu kayıt dışı alım satım yapanların önüne geçerse piyasanın kısa müddet içerisinde düzeleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Yorum yapın