VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 3.073,50 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,6 üzerinde 3.068 düzeyinden süreç görüyor.

Dün alıcılı seyreden endeks kontratı olağan seansı evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,2 artışla 3.051,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında da yükselişini sürdürerek 3.057,50 puana çıktı.

PAY VE TAHVİL PİYASALARINDA OYNAKLIK SÜREBİLİR

Analistler, büyüme ve enflasyonist beklentilerin şekilleneceği kıymetli bilgiler öncesinde hisse ve tahvil piyasalarında oynaklığın sürebileceğini belirterek, bu süreçte pay ve bölüm bazlı hareketliliklerin öne çıkabileceğini söyledi.

Dünya Bankası, dün yayımlanan Global Ekonomik Beklentiler Raporu’nun haziran sayısında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının tesirleri nedeniyle bu yıla ait global ekonomik büyüme varsayımını yüzde 4,1’den yüzde 2,9’a düşürdü.

Türkiye iktisadının bu yıla ait büyüme kestirimini ise yüzde 2’den yüzde 2,3’e çıkaran Dünya Bankası, stagflasyon riskinin arttığı belirtilerek, birçok ülke için resesyondan kaçınmanın sıkıntı olacağı ihtarında bulundu.

Bugün OECD ekonomik görünüm raporunun yanı sıra Euro Bölgesi’nde büyüme ve ABD’de toptan stokların takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan endeks kontratında 3.020 düzeyinin takviye, 3.090 puanın direnç pozisyonunda olduğunu bildirdi.

Yorum yapın