Yurtdışına emekli aylığı transferi ayarı

SGK, yurtdışında ikamet edenlerin emekli aylıklarının, yaşadıkları ülkelere transferinde yeni düzenlemeye gitti. Buna nazaran yalnızca Hollanda, KKTC ve Kırgızistan’a aylıkların transferinde masraflar SGK tarafından karşılanacak. Aylığını Çekya, İtalya, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Moldova ve Sırbistan’a aktaranlar ise masrafları cebinden ödeyecek.

Milyonlarca Türk göçmenin yaşadığı Almanya’da ise SGK tarafından Alman vatandaşları Türklere bağlanan aylıkların, Almanya’da yahut üçüncü bir ülkede ikamet edilmesi kaidesiyle bu ülkeye transfer edilerek ödenebilecek.

SGK’nın hususla ilgili yazısında, halihazırda kontratlı 9 ülkeye (Çekya, Hollanda, İtalya, Karadağ, Kırgızistan, Kore Cumhuriyeti, KKTC, Moldova ve Sırbistan) yapılan emekli aylığı transferlerinde oluşan transfer masraflarının SGK tarafından karşılandığı belirtildi. Yürürlükteki toplumsal güvenlik mukaveleleri ve idari mutabakatların yine incelendiği tabir edilen yazıda; yalnızca Hollanda, KKTC ve Kırgızistan toplumsal güvenlik kontratlarına nazaran bağlanan aylıkların bu ülkelere transferinde masrafların SGK karşılanmasının gerektiği kaydedildi. Aylık sahibinin Hollanda, KKTC ve Kırgızistan dışındaki bir ülkede ikamet etmesi halinde ise toplumsal güvenlik kontratına nazaran bağlanmış bir aylık olsa dahi, öteki kontratlı ülkelerde olduğu üzere, transfer masrafları aylık sahiplerince karşılanacak.

Almanya’da ise aylıkların taşınmasında Türkiye-Almanya Toplumsal Güvenlik Sözleşmesi’ne nazaran davranılacak. Buna nazaran SGK tarafından Alman vatandaşlarına bağlanan gelir ve aylıklar, Almanya’da yahut üçüncü bir ülkede ikamet edilmesi koşuluyla bu ülkeye transfer edilerek ödenebilecek. Bu kapsamda, Alman vatandaşı olan Türklerin, Türkiye’deki sigortalılık müddetlerine istinaden bağlanan aylıkları, bu ülkeye aktarılabilecek. Lakin, Türk vatandaşlarına bağlanan gelir ve aylıklar, Almanya sigorta kurumuna transfer edilerek ödenmeyecek. Bu husustaki talepler, transfer masrafları talep sahipleri tarafından karşılanmak suretiyle sonuçlandırılacak.

KAYNAK: MİLLİYET

Yorum yapın